Има ли нужда Бог от причините за да породи последствията и каква е логиката на съществуването им?
"Човече, боготворящ причините,
... , естеството на всяко нещо е сътворено като самото него, защото е новосъздадено, а не е извечно, и е белязано от знака на изкусността и майсторството, и причината за външното съществуване на всяко нещо е възникнала във времето, и всяко нещо се нуждае от твърде много средства, инструменти и принадлежности, за да го има. След като това е така, би трябвало някой Всемогъщ с абсолютно могъщество да е сътворил естеството във всяко нещо и да е създал причината за него, и би трябвало Той да е абсолютно богат, без потребности, да не се нуждае от съдружници и безпомощните средства да не участват заедно с Него в сътворяването и в Господната Му власт.
Опазил Аллах друг освен Него да бъде Всемогъщия, Богатия без нужди, Върховния! Та именно Той е Преславния и Всевишния, Който едновременно и директно сътворява от Своята висота и причината, и следствието, и поражда между тях видима и осезаема причинност, и ги свързва чрез ред и организация, като превръща причините и природата във воал, забулващ Неговото колосално могъщество, и в завеса, скриваща Неговото величие и грандиозност, за да се запази достойнството Му всечисто и свято в своята висота и вместо да се жалват от Него за очевидните(на пръв поглед) недостатъци и да се оплакват за явния гнет в нещата, вината се стоварва върху причините.
Кое е по-лесно за разбиране и по-близо до ума: да си представим, че производител е направил корпуса, механизмите и принадлежностите на някой часовник, после ги е монтирал в съответствие с формата и функциите му, задействал ги е в безупречен ред и е балансирал с изключителна точност движението на стрелките му; или да си представим, че в корпуса, в прецизните механизми и в стрелките на часовника майсторът е сложил по една чудодейна машина, на която е поверил производството му, за да го направи с безжизнените си ръце. Нека заедно кажем: "Не е ли това пустословие, абсурд и невъзможна ситуация? ..."
Кое е по-допустимо и по-приемливо за логиката на разума: да си представим, че някой писател е написал сам своята книга, след като си е набавил необходимите пособия - мастило, писалка и хартия; или да си представим, че писателят е създал специална печатна машина за конкретната книга - а това е много по-сложно и изисква повече майсторство и прецизност, отколкото съчиняването на книгата, - след което u е наредил: "Започни сега ти да пишеш!", без да се намесва в работата u. Не е ли подобно налудничаво предположение неразрешим проблем за разума и създаването на машината не поражда ли многократно по-голямо затруднение, отколкото писането на самата книга?
Но може и да кажеш: "Създаването на печатна машина е по-трудно и по-сложно, отколкото съчиняването на книгата, но машината е способна да произведе за кратко време хиляди копия от книгата, така че тя е улесняващо средство."
Отговорът е следният: "Чрез постоянно обновяващите се проявления на Най-прекрасните Си имена и разкриването им под различни форми Твореца и Ваятеля - всеславен е Той - сътворява с абсолютната Си мощ отличителните индивидуални черти и особености на нещата, така че никое творение да не прилича напълно на друго и да бъде неповторимо. Това е вечна Книга, Господна Книга.
Да, за да изрази смислите на своето съществуване, всяко нещо се нуждае от собствени специфични качества и белези, чрез които да бъде разпознавано, да се различава от всички други неща и да не е сходно с тях. Погледни и внимателно се взри в човешкото лице, ще видиш, че в това малко пространство са събрани множество индивидуални черти, които го отличават от всички други лица още от епохата на Адам, мир нему, до ден днешен и вовеки-веков, въпреки приликата и сходството в човешката природа и естество. Това е очевиден и категорично доказан факт.
Чертите на всяко лице са оригинална и специфична книга за самото него - автономна книга, която не зависи от останалите книги. За да бъде тя публикувана и така майсторски да се направи и подреди, е необходимо да има пълен набор от печатни букви с подходящ размер и те да бъдат поставени на точните им места, за да може "авторът" на това лице да го "напише" по оригинален и изцяло различен начин в сравнение с останалите "книги".
Би трябвало също така да се набавят всички необходими материали, да се поставят на съответните им места, после да се включат всички нужни за лицето елементи. Всичко това несъмнено изисква да се разполага със специална фабрика или печатница за всички детайли на всяко отделно лице.
И още, ако предположим, че такава печатница съществува, не ще ли се нуждае тя от определена организация и синхронизиране на работата u? И освен че се налага някой да сортира и подрежда буквите u, самото отпечатване също ще изисква строга последователност и дисциплина.
А веществата и елементите, които се съдържат в тялото на всяко живо същество, са стократно по-сложни и с по-прецизна организация, отколкото материалите на печатницата. Те са доставени от различни кътчета на света, съобразени са с определени изчисления, измерени са с точни теглилки, комбинирани са в строга пропорция в зависимост от потребностите и накрая са сложени в ръката на печатарската машина. На първо място и преди всичко този дълъг цикъл от действия се нуждае от създател, който да е направил предполагаемата машина, а то не е нищо друго освен възпроизвеждащата способност на Всемогъщия Творец и всепроникващата Му воля.
Следователно представата за вероятното съществуване на природата като някаква печатница е абсолютно очевидна и безсмислена небивалица. Както видяхме в споменатите по-горе примери за часовника и книгата, именно Твореца, Носителя на величието, Който е Способния на всяко нещо, е Създателя и на причините, и на следствията, и Свързващия ги в едно с мъдростта си. По Своя воля Той е определил природата на нещата и им е отредил да бъдат огледало, отразяващо проявленията на Великия естествен закон (шариат), по модела на който е създадена вселената и който се изразява в нормите и обичаите на Аллах, свързани с нейния ред и организация. Именно Той е сътворил с мощта Си лицето на природата, която е получила съществуване на видима реалност, после е създал нещата по нейния образец и ги е смесил със съвършена мъдрост.
Оставяме сега на твоя, ... , ум да отсъди: кое от двете предположения е по-допустимо според теб и в кое ти е по-лесно да повярваш? Дали в логичната истина, произтичаща от неограничен брой категорични аргументи, която се налага като действителна реалност, или в допускането, че на всяко отделно нещо са предоставени необходимите безчет механизми и органи, и са поверени дейности, отличаващи се с мъдрост и проницателност? Нима можем да си обясним това с т. нар. "природа" и с причините, които са мъртви и безчувствени, и самите са сътворени? Не е ли това невъзможен абсурд, излизащ от рамките на вероятността? "
Избрани части от "Послание за природата"
- Каква е ролята на причинно-следствената връзка, на която се уповава съвременното общество и наука, след като всичко е в ръцете на Всевишния?
- Често повтаряните заблуди относно Създателя- Част първа "Природата"
- Често повтаряните заблуди относно Създателя- Част първа "Природата"
- Как битхе отговорили на твърдението "...нищо не се поражда от небитието и че нищо не изчезва от материалния свят, а онова, което движи вселената, е само синтез и анализ на материята."
- Как битхе отговорили на твърдението "...нищо не се поражда от небитието и че нищо не изчезва от материалния свят, а онова, което движи вселената, е само синтез и анализ на материята."
- Аргументите на ВЪЗКРЕСЕНИЕТО (Част 2)
- Аргументите на ВЪЗКРЕСЕНИЕТО (Част 2)
- Каква нужда има Господ от нашето богослужене?
- Аргументите на ЕДИНОБОЖИЕТО (Част 1)
- Аргументите на ЕДИНОБОЖИЕТО (Част 1)