В сура Я-Син айет 80 Аллах (С.Т.) казва: "Онзи, Който стори за вас огън от зеленото дърво, и ето ви – от него палите!”. За кое или какво дърво говори тук Аллах Теаля?
Публикувано от на Пет., 28/02/2014 - 12:20
Dear Brother / Sister,
Скъпи братко,
Айетите 78-80 от Сура Ясин(36) са преведени по следния начин:
78. И дава той пример на Нас, а своето сътворяване забравя. И казва: “Кой ще съживи костите, след като станат на пръст?”
79. Кажи: “Ще ги съживи Онзи, Който ги изгради първия път. Той знае всичко как се сътворява.
80. Онзи, Който стори за вас огън от зеленото дърво, и ето ви – от него палите!”
Относно паленето на огън от зелено дърво:
Става дума за отговор срещу съмненията и отрицанията относно изваждането на живото от мъртвото, давайки нагледен пример с две противоположни качества, като от едното се поражда другото: Мокрота (зеленина) и огън. Окачествяването или определянето на дървото не се отнася за самия му цвят, а за състоянието в което се намира когато е с подобен цвят или по-точно за мокротата му. (İbn Âşûr, XXIII, 76-77)
Земахшери изказва следното мнение: Примерът със зеленото дърво, е за основно познатите на арабските бедуини дърва с имената "мерх" и "афар" - които когато са зелени и от тях все още капят сокове, бивайки потрити едно в друго се разпалват. За тях се счита че едното е "женско", а другото "мъжко". Някои тълкуватели казвайки, "Във всяко дърво има огън, но в "мерх" и "афар" огънят е в изобилие.", считат че в случая примера се отнася за точно определените два дървесни вида. (Zemahşerî, III, 294)
По въпроса, за един от известните учени на асхаб-ъ кирам Ибн Аббас, се предава следното изказване:
- В арабската култура съществуват два дървесни вида използвани, като еквивалент на запалката наречени "мерх" и "афар". "Афар" се държи отгоре като металното колело на запалката, а "мерх" като кремъка отдолу. От всяко едно дърво се реже по клонка и се изчаква да му изтекат соковете, след което двете дървета се трият едно в друго и те се възпламеняват.
В Коранът, в Сура Ясин, айет 80 се счита, че това е основно знак към тези две дървета, в същото време обхваща и всички други дървесни видове. (Tefsîr-i Kurtubî: 15/60- Lübabu't-te'vil: 4/13)
Научен факт е също така и че енергия се съхранява в дърветата, и особено през геоложките ери, останалите под земята огромни дървесни маси, овъглявайки се, са се превърнали в един огромен източник на енергия. Възможно е споменатия айет да е именно знак в тази насока. В същото време има още един тънък момент, и той е че споменавайки се 'дърво' се набляга и на качеството му 'зелено'. Това посочва също и към това че растителният свят постоянно произвежда кислород без чието присъствие горенето не би било възможно. Така се посочва в няколко посоки как "зеленото дърво" е поставено в услуга на човечеството, и показва със своите качества как Всесилния, ще съживи мъртвите. (bk. Diyanet Tefsiri, Kur’an Yolu: IV/455.; Celal Yıldırım, İlmin Işığında Asrın Kur’an Tefsiri, Anadolu Yayınları: 10/5073.)
Селям и дуа...
Екип
vaprosiislam.com
Vaprosi İslam